htm24 - mobilne strony internetowe Oświęcim

Mobilne strony internetowe

Mobilne strony internetowe czyli strony responsywne (RWD – Responsive Web Design) to takie które dopasowuje się do wielkości ekranu, na którym są oglądane, jego formatu oraz tego czy strona wyświetlana jest na ekranie ustawionym w poziomie lub pionie.

mobilne strony internetowe - htm24

 

Dopasowywanie się strony do wielkości ekranu komputera nie jest co prawda nowością. Problem stanowią ekrany tabletów oraz smatphonów gdzie oprócz wielkości ekranu dochodzi konieczność dopasowania proporcji ekranu do pionowego układu wyświetlania. Istnieją co prawda wersje mobilne stron (które tak naprawdę są osobnymi stronami wymagającymi osobnej administracji) ale stanowią one jedynie protezę.

Kompleksowe rozwiązanie stanowi RWD i wykorzystanie responsywnego projektowania u podstaw tworzenia strony.
Strona zgodna RWD oglądana na monitorze panoramicznym wykorzysta całą szerokość ekrany. Dzięki RWD ta sama strona na monitorze o proporcjach 4:3 również będzie poprawnie wyświetlana. Nie będzie konieczne jej przewijanie w poziomie. Strona tak dopasuje swój wygląd jakby właśnie do tego typu monitorów został zaprojektowana od samego początku. Na małych ekranach, tabletu czy smartphona, strona dopasuje wielkość wyświetlanych elementów. Czcionki zostaną odpowiednio powiększona. Przyciski menu przybiorą inną formę oraz rozmiar, umożliwiający wygodne stuknięcie w nie palcem.